Yeni Nesil Motorlara Subap Ayarı Yapmak

, , Leave a comment

Ilk olarak şunu belirtmek isterim subap ayarı yok diye bir şey yoktur. Hareketli iki mekanizma içinde aşınma ve işlevsellik ne olursa olsun bozulacaktır. Bunun haricinde bilhassa yeni nesil Japon menşei ve Alman araçların bir kısmında meydana getirilen aliminyum alaşımlı subap oturma yüzeyleri zaman içinde yada Lpg sistemi kaynaklı deformasyon yaşamış olduğu için kendi ayarını uzun süre muhafaza edebilen hidrolik iticilerin emek verme aralığını negatif derecede etkileye bilmektedir. Bu sistem üstünde limitler -/+ ayarlana bilmektedir.

Subap ayarını otomatik ayarlayan araçlarda bu ayar kesinlikle yetkili servis tarafınca yapılmalıdır. Bunun sebebi emek verme aralığının aracın ısısına nazaran değişim göstermesidir. Sistemin tek açığı subap ayarınızı yanlış dahi yapsalar +/- limitlerden dolayı ilk etapta hiçbir mesele yaşanmamaktadır fakat hidrolik iticiler dediğimiz mekanizmalar zaman içinde aşırı yüke ve yanlış emek verme aralığına maruz kaldığında bozulmaktadır ve bu parçalar hakkaten hem oldukca pahalı hemde işlevselliği açısından değişik parçalara da zarar verebilmektedir.

Günümüzde bir çok motorda sessiz çalışan ve kendi kendine ayarlanan hidrolik sübap iticili subap mekanizmaları kullanılmaktadır. Mekanik sübap iticili motorlarda motor emek verme sıcaklığı değiştikçe sübap açıklıkları değişmiş olur sadece devamlı sacaklığa nazaran subap ayarı imkanı olmadığından optimal bir değerde ayar yapılır. Hidrolik iticili subap mekanizmaları motorda sıcaklığa bağlı genleşme ile değişen subap boşluğunu kendisi ayarlar. Bundan dolayı bu tip motorlar daha ekonomik ve performansı yüksektir. Daha sessiz çalışırlar.

Temelde iki tip hidrolik subap iticisi bulunmaktadır. Her iki tiptede motor yağlama yağı ile çalışır. Motor stop ettiğinde subap devamlı açık kalır ve iticinin içindeki yağ boşalır. Motor yeniden çalıştığında iticilerdeki yağ boşaldığı için tam dolum sağlanana kadar 5-10 dakika arası subap sesi verebilir. Bu normaldir. Ses en fazla 10 dakika sonrasında kesilecektir.

1. Plancır tipi hidrolik subap iticileri :Tablalı bir gövdesi vardır. Motor yağlama yağı ile çalışır.

2. İntegral (yekpare) tip hidrolik subap iticileri : Bir yay, placır ,hidrolik silindir ve pistondan oluşur. Yay gene motor yağlama yağından gelir.

2.1. Düz sübaplı integral hidrolik subap iticileri

2.2. Bilya sübaplı hidrolik subap iticileri

Hidrolik Subap İticilerinde Ihtimaller içinde Arızalar :

a. Motor çalışırken iticilerin ses yapması : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle ilk 5-10 dakika arası ses normaldir sadece 10 dakikadan sonrada ses geliyorsa itici planceri ve silindiri aşınmıştır ve normalden fazla yağ sızdırıyordur. Bu durumdan güvenilir olmak için bir çekiç sapı şeklinde ahşap bir araç-gereç ile subap bastırılır. Bu sayede iticiye daha çok yağ dolar. Ses birazcık azalır yada kesilir. Sadece bir süre sonra yeniden adım atar. Bu durumda anlarızki silindirde aşınma var.

Bir başka ses sebebi de iticideki pistonun (plancer) yağdaki pisliklerle dolup sıkışmasıdır. İtici gürültülü çalmış olduğu halde yağ kaçırmıyorsa ve havada yapmamışsa itici sıkışmış anlamına gelir. Bu durumdaki itici değişsede pek randıman vermez. Değişiklik yapmak en iyisi olacaktır. Sıkışmış iticiyi idrak etmek için kürbütör manivelalarını (piyanoda denir ,sübaplara hareket veren parça) ekseni çevresinde çevirmeye çalışın. Sıkışmış iticinin kürbütör manivelası ekseni çevresinde fazla döner ek olarak çokta ses yapar.

b. Subap iticilerinin gürültülü emek harcaması : Motor devri yüksekken mesele olmuyor sadece birden devir düşürüldüğünde ses geliyorsa iticilerde hava olduğundan şüphelenilir. Sistemin hava yapması karterde oldukca fazla yada azca yağ olmasından doğar. Yağı tamamlayın yada eksiltin ,yağ düzgüsel seviyesine getirildiğinde 30 dakika çalışmada sistem havasını kendisi atacaktır.

Hidrolik Subap İticili Motorlarda Subap Ayarı :

Normalde hidrolik subap iticili motorlar ayara gerekseme duymazlar. Sadece bazı modellerde piyano üstünde ayar vidası bulunur. Bu tip motorlarda subap ayarı bir tek silindir kapağı değiştiğinde ,subap mekanizması vs. değiştiğinde yapılır.

Subap ayarı yaparken 4 silindirli motorlarda 1-3 – 4-2 ,6 silindirli sıra tip motorlarda egzost 1-3-5 – emme 2-4-6 ,V6 motorlarda ise egzost 2-4-6 – emme 3-5-6 ateşleme sırasına bakılırsa ayar yapılır. Buradaki linkte mekanik iticili subaplı motorlarda sente ayarı -subap ayarı iyi mi yapılır anlatırken senteye getirme iyi mi yapılır, hangi sıra ile yapılır anlatmıştık. Yeniden özetlemek gerekirse belirtelim. Subaba ayar yapabilmek için ilkin italik yazılı bölümde anlatılan sırayı takip etmelisiniz.

Ayar için ilkin ayar vidası itici çubuk serbestçe hareket edebilecek kadar gevşetilir. Sonrasında ayar vidası piyano (külbütör manivelası) temas yüzeyi ile subap sapı tam öpüşünceye kadar sıkılır (boşluk sıfırlanmalı, ne daha çok ne daha azca). Bundan sonrasında merkez plancerin (iticinin içindeki hareketli silindir) sabitlenmesi için ayar vidası tam bir tur daha sıkılır. Bir çok motorda sıkma kıymeti tam bir turdur sadece yinede güvenli olmak için servisten ayar vidası sıkma sayısını yada kıymetini öğrenin. Ayar işlemi bu kadar.

Kaydet

Daha önce de Toyota'nın Hibrit Teknolojisi konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

45 kez okundu.

Paylaşın:

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published