Toyota’nın Hibrit Teknolojisi

, , Leave a comment

Toyota hibrit araçlarda bilhassa Avrupa’da baya büyük ilgi görmüşe benziyor. Bilhassa günlük kullanım ve ticari taksilerde yakaladığı satış oranı oldukça iyi. Bu araçların gelecek yıllarda Türkiye’de göreceğimizin haberini veren şirket hibrit teknolojisinde çitayı birazcık daha üst noktalara taşımayı hedef olarak belirlediğini deklare etti.

Toyota prius alanında dünyanın en yüksek yakıt verimliliğine haiz hacimli üretim aracı seçildiği belirtilen 3. Jenerasyon Toyota Prius, Japonya alt yapı, Ulaşım ve Gezim bakanlığında 10-15 teste doğal tutularak oldukça pozitif sonuçlara erişmiştir. İlk jenerasyonun denemeleri yapılırken bu günleri yalnız gelişim sürece olarak belirleyen şirket hemen hemen beklentilerini tam olarak yakalayamadıklarını açıklamıştı. Şuan için meydana getirilen hesaplamalarda 100 Km’de 3-4 lt yakıt tüketimini yakalayan hibrit serisi bunun dahada iyisini yapacaklarını deklare etti.

Yakıt verimliliği 38.0km/1 (CO2 emisyonu 61g/Km) olarak açıklanan aracın bu değerlerle 2010′da devreye girecek ulasalar standartların da %25 altında olduğu belirtiliyor. Öte taraftan gene Japon bakanlığı tarafınca meydana gelen JC08 testine gore Japonya için hazırlana 3. jenerasyon Toyota Prius’un yakın verimliliği 32.6Km/1 (CO2 emisyonu: 71g/km) seviyesini de karşılıyor şu demek oluyor ki 2015 yılı için planlanan ulusal yakıt düzenlemesine de şimdiden ayak uydurmayı başarıyor.

Daha önce de Arabada Direksiyon Sistemi Nasıl İşler Arızaları Nelerdir konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

16 kez okundu.

Paylaşın:

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published