Suyun Vücudumuza Faydaları

, , Leave a comment

İnsanın her hücresi, dokusu, organı ve yaşamak için ihtiyaç duyulan her türlü reaksiyonu sadece su ile mümkün. Beslenmek, sindirim ve solunum benzer biçimde yaşamın devamını elde eden tüm fonksiyonlar, sadece su olursa olur.

Bir ay yiyecek yemeden yaşarız fakat bir haftadan fazla susuz kalamayız. Vücut ağırlığımızın bir tek yüzde 10’u kadar su kaybı bile, şiddetli halsizlik ve sıcak çarpmasına niçin olur. Bu oran yüzde 20’e çıktığında ise yaşamımız tehlikeye girer. Yaşamak için su şarttır.

Erişkin bir insanoğlunun vücut ağırlığının ortalama yüzde 55-75’i sudan oluşur. Kişinin vücut bileşimine, yaşı, cinsiyeti, ağırlığı şeklinde pek oldukça faktöre bağlı olarak bu oranlar değişmiş olur. Mesela zayıf bir insanoğlunun vücudundaki su miktarı oldukça daha yüksektir.
Daha oldukça kasa haiz olan adam vücudu, bayanlara nazaran daha çok su ihtiva eder. Gençlerde yaşlılara nazaran daha oldukça su bulunur. Yeni doğan bebeklerin ağırlıklarının yüzde 75’si su olup, bu oran yaşlandıkça yüzde 50’ye kadar azalır.

Vücudun tüm dokularında su vardır. Kanın yüzde 83’ü, yağsız kas dokularının yüzde 73’ü, vücut yağının yüzde 25’i, kemiklerin yüzde 22’si sudan oluşur.

Kalori içermeyen su, 1 kısım oksijen, 2 kısım hidrojenden oluşan rahat bir yapıdır.

Su ne işe yarar?

Vücutta yaşamak için ihtiyaç duyulan tüm işlemler, sulu bir ortamda gerçekleşir.

 • Vücut hücrelerinde oksijen ve gıda öğelerini taşır.
 • Zararı dokunan maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Ağız, gözler, burun benzer biçimde tüm vücut organların nemlenmesini sağlar.
 • Kan, mide sıvısı, tükürük, fetusun gelişmesini elde eden amniyotik sıvı, idrar benzer biçimde vücut sıvılarının büyük kısmı sudan oluşur.
 • Dışkının yumuşamasını sağlayarak, kabızlığın önlenmesine destek sunar.
 • Eklemlere destek sağlayıp, vücuttaki organların ve dokuların korunmasını sağlar.
 • Vücut sıcaklığını 37º C’de meblağ. Bilhassa fizyolojik aktivite sonrasında yükselen vücut sıcaklığını terleme kanalıyla dışarı atan su, vücut ısısının 37º C’ye inmesini sağlar.

Vücudun suya ne kadar ihtiyacı vardır?

Su ihtiyacı vücudun kullandığı enerji miktarına bağlı olarak değişmiş olur. Yetişkinlerde enerji harcamasının her kalorisi başına 1-1,5 ml gereklidir. Her 1000 kalori için 1-1,5 litre yada günlük 2000 kalorilik rejimde minimum 8-10 bardak su alınmalıdır.

Su ter, idrar, dışkı ve solunumla kaybedilir. Vücutta depolanmayan su, sıcak ve nemli havaların etkisiyle, ağır fizyolojik aktivitelerle daha oldukca kaybedilir. Ilkin susama duygusuyla kendisini belli eden su kaybı, halsizlik, güç kaybı olarak emare verir. Aşırı sıcaktan meydana gelen daha ileri kayıplarda ise sıcak çarpması yada ısı şoku yaşanır.

Vücudun kimyasal reaksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için kaybedilen suyun ne olursa olsun yerine alınması gerekir.

Su kaybını önlemek için neler yapılır?

Oldukca sıcak ve fazlaca soğuk havalarda vücut, düzgüsel ısısını düzenlemek için daha oldukca su harcar. Bu şekilde havalarda daha fazlaca su içmek gerekir.

 • Yoğun egzersiz meydana getiren ve ağır işte çalışanlar, terleme ve deriden buharlaşma yöntemiyle daha oldukça su kaybeder. Normalde günlük tüketilen 8 bardak su, bu tür durumlarda saatte 1-3 bardak daha artırılabilir.
 • Uzun devam eden tayyare yolculuklarında deriden daha oldukca su buharlaşır. Tayyare yolculuğu esnasında daha fazlaca su tüketilebilir.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde hanımefendilerin artan su ihtiyacını karşılamak için günde 2,5-3 litre su tüketmesi gerekir.
 • Ateş, ishal, kusma benzer biçimde hastalık durumlarında su kaybı daha fazlaca olur. Bu tür hastalıklarda bolca su ile beraber, öteki sıvılardan da tüketmek gerekir.
 • Yüksek posalı yiyecekler su çekmiş olduğu için oluşabilecek kabızlık, daha oldukça su içerek giderilebilir.
 • Sıhhatli bir insan vücudu yeterince su alıp, gerektiği kadar suyu dışarı verir. Susama duygusu ile beraber içilen suyun fazlası, böbrekler tarafınca idrar haline getirilerek atılır. Kimi zaman bu mekanizmada problemler yaşanabilir. Bilhassa yaşlılar, çocuklar ve hastalık geçirenler, su kaybettiğini fark etmeyebilir. Bu durumda susamalarını beklemeden daha fazlaca su tüketmelerini sağlamak gerekir. Kişinin yeterince su tüketip tüketmediği, idrarından denetim edilebilir. Eğer idrarları azca ve koyu renkte ise, bu yeterince sıvı tüketmediklerini gösterir. İdrarları berraklaşıp, kafi oranda gelene kadar sıvı içirmeye devam edin.
 • Yeterince su tüketmenin bir başka ölçüsü de, yoğun fizyolojik aktivite sonrasındaki ağırlığın ölçülmesidir. Vücudun her yarım kiloluk ağırlık yitirilmesine karşılık, 2 bardak su içilmelidir.

Vücudunuzdaki su oranını düzgüsel düzeyde tutmak için 1,5 litre su tüketilmelidir.

 • Gün içinde su araları verin ve masanızda bir bardak su bulundurun.
 • Yemeğe kimi zaman çorba ile başlayın. Beslenmenizi su, süt yada meyve suyu ile tamamlayın.
 • Kafein içeren kahve, çay şeklinde içecekleri olabildiğince azca tüketin. Kafein ve alkol, diüretik tesir göstererek, daha çok idrara çıkmanıza niçin olur ve su kaybını artırır.
 • Toplumsal toplantılarda alkollü içkiler yerine, soda için.
 • Sıcak havalarda, fizyolojik aktivite yaparken yada sonrasında susamayı beklemeden, ne olursa olsun su için. Egzersiz esnasında her 15-20 dakikada bir, 125-150 ml (bir ufak bardak) su için.
 • Dışarıda, seyahatlerinizde çantanızda kesinlikle su şişesi bulundurun. Bilhassa tayyare seyahatlerinde daha oldukca su içmeyi ihmal etmeyin.

Kaydet

Daha önce de Hamilelik İdrar Testinde Kaç Günde Belli Olur konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

26 kez okundu.

Paylaşın:

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published