Prof. Dr Hüseyin Hatemi Kimdir Hayatı

, , Leave a comment

Prof.Dr.Hüseyin Hatemi kimdir? Prof.Dr.Hüseyin Hatemi biyografisi, Prof.Dr.Hüseyin Hatemi sevgilisi yada eşi kimdir? Burcu nedir? Boyu, kilosu kaç, Prof.Dr.Hüseyin Hatemi memleketi, Prof.Dr.Hüseyin Hatemi kaç yaşlarında, Göz ve saç rengi nedir ve öteki tüm bilinmeyenler ile detaylı bilgiler sitemizde.. Biyografisi.org sitesi Prof.Dr.Hüseyin Hatemi hakkında ki tüm detayları açık kaynak yayınlardan derleyerek okunabilir bir metin haline getirerek siz okuyucularımıza sunmaktadır. Prof.Dr.Hüseyin Hatemi biyografisinde eksiklik yada hata bulunduğunu düşünüyorsanız lütfen mevzu altındaki yorum bölümünden bizlere katkınızı yapın.

Prof.Dr.Hüseyin Hatemi doğum zamanı: 12.Aralık.1938

Prof.Dr.Hüseyin Hatemi burcu: Yay

Prof.Dr.Hüseyin Hatemi mesleği: Akademisyen, Yazar, Hukuk Adamı

Hüseyin Hatemi, 12 Aralık 1938 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası İran’lı Ali Asgar Hatemi bey, anası Azerbaycan göçmeni Cemile hanımdır. İkiz kardeşi Hasan Hüsrev Hatemi İç Hastalıkları Profesörüdür. İstanbul Şişli Talatpaşa İlkokulundan sonrasında Şişli Ortaokuluna gitti. Mustafa Kemal Atatürk Adam Lisesi’nden 1956 senesinde mezun oldu.

1960 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. 1961 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Çağdaş Hukuk kürsüsü ekibine atandı. 1968 senesinde “İslam hukuku ile mukayeseli olarak vakıf kurma işleri” temalı tezle tabip unvanını, Aynı üniversitede 1973 senesinde “hukuka ve ahlâka aykırılık terimi” üstüne yapmış olduğu çalışmayla doçent, 1981 senesinde “Çağdaş Hukukta tüzel kişilik” çalışmasıyla profesör oldu.

1985 senesinde sıkıyönetim zamanında üniversiteden uzaklaştırıldı. Bu vakit zarfında özgür avukatlık yapmış oldu. 1990 senesinde yeniden üniversiteye döndü.

Çeşitli şiirleri İslam dergisinde yayımlandı. Hareket, Ulusal Gazete, Vakit, Yeni Gündem, Mavera, Kent, Yeni Asya, Yeni Şafak benzer biçimde yayınlarda yazarlık ve köşe yazarlığı yapmış oldu. İslam Hukuku hakkında dersler verdi

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Çağdaş Hukuk Ana Bilim Branşında Kürsü Başkanı olarak vazife yapmış oldu.

2006 senesinde yaş haddinden dolayı emekli olan Hüseyin Hatemi, Arapça, Farsça, Almanca ve Fransızca bilmektedir. İslam düşüncesi ve hukuk mevzusunda 40’a yakın telif ve tercüme kitabı vardır.

Emekli olmasına karşın, hâlen İstanbul’daki çeşitli üniversitelerin Hukuk, Siyasal Bilgiler ve İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinde dersler vermektedir. 2011 senesinde Okan Üniversitesinde Aile Hukuku ve Vakıflar ve Dernekler Hukuku dersleri vermeye başladı. 2011 senesinde İstanbul Tecim Üniversitesine geçti.

Hüseyin Hatemi, 26 ağustos 1972 tarihinde avukat Kezban Hatemi ile evliliğe ilk adımını attı. Mehmet Ali (d.1973) isminde bir oğlu vardır.

Kitapları :
Hukuk Devleti Arayışları (2008)
Şafak Yazıları Sevgi ve Küresel Namerdlik (2007)
Batılılaşma (1997)
Çağdaşlaşma Problemi ve Cemiyet (1987)
İslâm Hukuku Dersleri
İnsanlık ve Sevgi Dini İslam
İlâhî Hikmette Hanım
Sis Yazıları
Medine Düşünceleri
İnsan Hakları (1989)

Prof.Dr.Hüseyin Hatemi

Daha önce de Adil Öksüz Kimdir Biyografisi konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

28 kez okundu.

Paylaşın:

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published