Otomobilde Termostatın Görevi Nedir

, , Leave a comment

Motor üstünde soğutma sisteminin bir parçası olan termostat oldukça ufak bir parça olsa da üslendiği vazife açısından oldukça mühim bir parçadır. Termostatın Görevi : Motorla soğutma sıvısı arasına konuşlandırılmış olan bu malzemenin görevi motor soğuduğunda kapanarak motor bloğunda bulunan suyu hapseder. Bu durumda motor bir sonraki soğuk çalışmada daha acele bir halde motorun emek verme sıcaklığına ulaşana kadar soğutulma işleminden arındırılmış olur. Motorun termostat çıkışında bulunan ısı algılayıcı soğutma sıvısı kafi sıcaklığa ulaştığında açılarak motorun soğutulma işlemine yol verir.

Peki termostat arızalandığı süre ne şeklinde sorunlarla karşılaşılır ?: Termostat takılı kaldığında yada aralıklarla takılıp açıldığın ve devamlı açık kaldığında motorda değişik arızalar nüks eder. Mesela açık kaldığında motor emek harcama sıcaklığına fazlaca geç ulaşır ve yakıt sarfiyatı artar .  Kapalı kaldığında ise hararet aniden yükselir ve motora zarar vere bilirsiniz. Dengesiz açılıp kapandığında ise hem soğutma sisteminin yersiz ve dengesiz çalışmasına sebep olduğu şeklinde gereksiz bir emek harcama grafiği izleyerek daha değişik soğutma arızalarına sebep olabilir.

Daha önce de Bilmeniz Gereken Yaygın Otomobil Sorunları konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

32 kez okundu.

Paylaşın:
 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published