Hamilelik İdrar Testinde Kaç Günde Belli Olur

, , Leave a comment

Hanımefendiler, hamile olduğunuzdan şüphelendiği vakit idrar tahlili yaptırıyorlar fakat ne vakit yaptırmalı pek güvenilir değiller. Bu yazı idrar tahlili zamanı üzerinedir.

Hamile olduğundan şüphelenen kişilerin ilk etapta yaptırdıkları yada evde kendilerinin yapmış olduğu kontrol idrarla meydana getirilen gebelik testleridir.İdrarla meydana getirilen gebelik testleri en iyi sonucu vermesi için ne vakit yapılmalı ve iyi mi yapılır şeklinde sorularınızın cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelik, spermin, yumurta hücresini döllediğinde adım atar. Bebek, bu andan sekizinci haftanın sonuna kadar olan dönemde embriyo, bu haftadan doğuma kadar olan dönemde ise fetus olarak adlandırılır.

Embriyo, döllenmeden sonrasında endometrium isminde olan rahim içi tabakaya yerleştiği andan itibaren doğrusu döllenmeden 5-6 gün sonrasında, HCG adında olan

hamilelik hormonu, embriyoyu çevreleyen hücrelerce salgılanmaya adım atar. Gebelik testlerinde ana esas, bu HCG isminde olan hamilelik hormonunun saptanmasıdır.

Hamilelik ilerledikçe kanda giderek artan B HCG hormonu, belli bir düzeyini aştıktan sonrasında kadının idrarında da çıkmaya adım atar ve idrarla meydana getirilen hamilelik testi pozitif olur. Kandan meydana getirilen testinde ise, kandaki B-HCG hormonunun miktarını saptar. Bu nedenlen kan ile meydana getirilen gebelik testi, daha tane gecikmesi bile olmadan hamileliğin varlığı yada yokluğunu saptayabilir. İdrar testleri kan testi, kan testleri kadar güvenilir değildir. İdrar testinde gebeliğin varlığı saptandığında yanlışlık olasılığı düşüktür; şundan dolayı BHCG hormonu çoktur. Sadece yokluğu saptandığında erken gebelik olasılığı göz önüne alınarak testin bir süre sonrasında yapılması gerekir.

Kan testinde bakılan b-HCG hormonu, idrar testinin saptayamadığı gebeliklerin tespitinde kullanılmasının yanında, dış gebelik , düşük , mol gebeliği şeklinde durumların teşhisinde ve takibinde de kullanılan fazlaca güvenilir bir testtir.

 

İdrarla Meydana getirilen Hamilelik Testi İlişkiden Ne Kadar Sonrasında Netice Verir?

İdrarla Meydana getirilen Hamilelik Testi ilişkiden derhal sonraki bir kaç günlerde netice veremez. [highlight]İdrarla Meydana getirilen Hamilelik Testi doğru netice verebilmesi için tane gecikmesi olana kadar beklemek ve ondan sonra kontrol yapmak gerekir.[/highlight] Bunun sebebi, İdrarda gebelik testi gebeliğe bağlı oluşan HCG hormonunun anne kanından idrara geçmesi sonucu idrarda saptanması mantığına dayanır. Gebelik yumurtlama zamanına yakın günlerde yada yumurtlama günlerinde girilen ilişkiyle oluşabilir. Yumurtlama gününe yakın gerçekleşmiş bir ilişkiyle gebelik oluşsa bile bu gebeliğin rahime kadar ilerlemesi ve rahime yerleşmesi 6 – 10 gün kadar sürer. Rahime yerleştikten sonrasında salgılanan HCG hormonu anne kanına geçebilir. Hatta gebelik rahime yerleştikten sonrasında bu hormonun anne kanına ve sonrasında da annenin idrarına geçmesi de bir kaç gün alabilir. Tüm bunlardan dolayı kısacası yumurtlama zamanına yakın girilen bir ilişkiden sonrasında gebelik oluşursa bu gebeliğe bağlı salgılanan HCG hormonunun annenin idrarına geçmesi için ve meydana getirilen idrar testinde pozitif çıkması için, neredeyse 15 gün kadar vakit geçmelidir. Bu da bir sonraki tane dönemine denk gelir, şu demek oluyor ki gebelik oluşmuşsa buna bağlı adetin gecikeceği zamana denk gelir. O yüzden gebelik oluşma şüphesi olan bir ilişkiye girilmişse idrarda gebelik testi tane gecikmesi olunca yapılmalıdır.

Ultrason İle Gebelik Testi

Tane yedi gün geciktiğinde vaginal ultrasonla gebelik kesesi görülebilir; karın bölgesinden bakılan ultrasonla görülebilmesi için gebeliğin minimum 6 haftalık olması gerekir.Gebelik testinin pozitif çıkması vücutta gebelik varlığının kati kanıtıdır sadece bu gebelik düzgüsel bir gebelik olmayabilir, rahim içinde yada haricinde olabilir. Gebeliğin rahim içinde olup olmadığı bir tek ultrasonla saptanabilir, bunu idrar yada kandaki gebelik testleri belirleyemez.

Daha önce de NEDEN HIÇKIRIYORUZ ? konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

29 kez okundu.

Paylaşın:

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published