Florence Nightingale Kimdir Biyografisi

, , Leave a comment

Florence Nightingale kimdir? Florence Nightingale biyografisi, Florence Nightingale sevgilisi yada eşi kimdir? Burcu nedir? Boyu, kilosu kaç, Florence Nightingale memleketi, Florence Nightingale kaç yaşlarında, Göz ve saç rengi nedir ve öteki tüm bilinmeyenler ile detaylı bilgiler sitemizde.. Biyografisi.org sitesi Florence Nightingale hakkında ki tüm detayları açık kaynak yayınlardan derleyerek okunabilir bir metin haline getirerek siz okuyucularımıza sunmaktadır. Florence Nightingale biyografisinde eksiklik yada hata bulunduğunu düşünüyorsanız lütfen mevzu altındaki yorum bölümünden bizlere katkınızı yapın.

Florence Nightingale doğum zamanı: 12.Mayıs.1820

13.Ağustos.1910

Florence Nightingale burcu: Boğa

Florence Nightingale mesleği: iş hanımı

Hemşire

Çağdaş hemşireliğin kurucusudur.

Florence Nightingale, 12 Mayıs 1820 tarihinde Floransa, İtalya’da William Nightingale, Frances Nightingale çiftinin kızı olarak dünyaya gelmiştir. Parthenope isminde bir ablası vardır. Babası tarafınca eğitilen Florence, Yunanca, Latince, Almanca, İtalyanca, Fransızca, matematik ve tarih mevzularında bilgili, aydın ve eğitimli bir bayan olarak yetişti. Londra’da Londra King’s Kolejinden mezun oldu.

Kırım Savaşı esnasında eğitim alan hemşirelerin yöneticisi olarak öne çıkmış, muharebede yaralanan askerlerin tedavi ve bakımlarını yapmışlardır.

Döneminde hastaneler bakımsız, kalabalık, hasta bakıcılar ise kaba ve eğitimsiz olduğundan, ailesi bir hastanede emek verme isteğine karşı çıktı. Bunun üstüne hastaneleri dolaşıp, hastaları gözlemleyerek, hastanelerin iyi mi düzene girebileceği hakkında tecrübe kazanmıştır.

Florence Nightingale daha ufak yaşlarda hastanelerde hastalara yeterince ilgi gösterilmediğini düşünür ve bunu düzeltmek için hasta bakıcı olmak ister. Ailesi Nightingale’e izin vermez. Hasta bakıcıların hastalarla beraber kirli işler yaptıklarını söyler ve karşı çıkar. Şundan dolayı o dönemlerde hasta bakıcılık hiçbir işi olmayan kızların yapmış olduğu kirli bir iştir. Ailesine ne kadar baskı yapsa da kabul ettiremez ve ailesinden ayrılarak hastabakıcı olur. Hasta bakıcılığın fena adını silmek ve bunu meslek haline getirmek ister.

Pretestan Hanım Diyakozlar Enstitüsü’nden üç aylık temel bir hemşirelik kursu almak suretiyle 1851 yılında bir  hastaneye gitti. Hastabakıcılığı ve hastane yönetimi üstüne incelemeler yapmış oldu. Kursun arkasından bir süre Paris yakınındaki Acıma Rahibelerinin yanında kaldı. İki yıl sonrasında ailesinin karşı çıkmasına karşın, Londra’nın Harley Sokağı’ndaki hanım hastaların bakılmış olduğu bir hastanede yönetici oldu.

1853 senesinde Londra’daki hasta hanımefendilerin bakımı kurumuna yönetici olarak getirildi. 1853- 1856 yılları aralığında olan Kırım Cenginde İngiliz ordusundaki yaralı askerlere bakmak suretiyle 1854 senesinde otuz sekiz gönüllü hemşire ve rahibelerle İstanbul Selimiye’de Selimiye kışlasında kurulan askeri hastaneye gönderildi. Üsküdar’a vardığında hastanenin bakımsız bulunduğunu ve insanların cenk yaralarından fazlaca, sıtma ve çeşitli bulaşıcı hastalıklar sebebiyle öldüğünü gördüler. Yoğun bir emek verme sonucu, lüzumlu araç-gereç ve eksiklikleri gidererek, hastaneyi sıhhat koşullarına uygun bir hale getirdi. Bu uğraşların sonucunda ölüm oranı yüzde 42’den yüzde 2’ye indi.

Harp sonrası döndüğü İngiltere de kurulan Ordu Sağlığı Kraliyet Komisyonunda vazife almıştır.

Ek olarak İtalyanca, Fransızca ve İngilizce öğrenmiştir. Savaşın zor koşullarında, gece gündüz demeden yaralılara bakmış olduğu için askerler ona Lambalı Hanım adını vermiştir.

Savaştan sonrasında 1860 senesinde Londra’da St Thomas’ Hospital’da halkın verdiği bağışlar ile kendi hemşirelik okulu açmıştır. Bu adımla hemşirelik bir meslek olarak kabul edildi. Şu anda bu okul King’s College London’ın parçasıdır. 1907 senesinde Order of Merit Liyakat Nişanı alan ilk hanım olmuştur.

Toplumsal reformları İngiliz toplumunun tüm kesimlerine yönelik sıhhat hizmetlerinin iyileştirilmesi, Hindistan’daki açlık yardımını korumak için çaba sarfetmek, bayanlara aşırı sert olarak görmüş olduğu fuhuş yasalarını ortadan kaldırma ve bayanların iş gücüne katılımını kabul ettirme şekillerini genişletme emek harcamaları olmuştur.

1961 senesinde, Türkiye’de, Şişli’de oluşturulan ilk Yüksek Hemşirelik Okulu’na onun adı verilmiştir. (1989’da merkez olarak kurulan Florence Nightingale Hastanesi de denen binada şimdi şapka biçiminde camdan bir ek bina daha yapılmıştır.) Böylece dünya üstünde adını altın harflerle yazdıran ilk hemşire olmuştur. İstanbul’da onun adına bir hususi hastane mevcuttur.

Florence Nightingale, 13 Ağustos 1910 tarihinde Londra, İngiltere’de 90 yaşlarında ölmüştür.

Doğum günü her yıl “Internasyonal Hemşireleri Günü” olarak kutlanmaktadır.

Kitapları :
1860 – Notes on Nursing (Hemşirelik Üstüne Notlar)

Florence Nightingale

Kaydet

Kaydet

Daha önce de Tijen Karaş Biyografisi konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

28 kez okundu.

Paylaşın:
 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published