Efsaneler ve Gerçekler

, , Leave a comment

Efsaneleşmiş Mi Yoksa Gercek Mi ?

Kent efsaneleri, ne vakit, nerede, kim tarafınca, ne amaçla, iyi mi çıkarıldığını kimsenin bilmediği, bazıları halkın gözlem ve gözlemlerinden çıkmış olması olası sadece bir çok büyük olasılıkla tamamen ‘sallama’ olan inanışlardır.
İşte size bugüne dek yaşandığı iddia edilen fakat doğruluğu aslen kanıtlanamamış kent efsaneleri…

YOKSA ‘TESTERE’ FİLMİ GERÇEK Mİ?

Efsaneleşmiş
Sinemalarda fırtına estiren ‘Testere’ serisindeki korkulu ölümleri hepimiz bilir. Başrol oyuncusu Jigsaw’ın düzenlemiş olduğu anlaşılması güç bulmacalı cinayetleri oldukça meşhur. İnternette dolaşan yeni bir dedikodu, boynuna bağlı bir bomba bulunduğunu ve kendisini telefonda yönlendiren insanın isteklerini yerine getirmezse bombayı patlatacağını söyleyen bir insanın var olduğu.

Gerçek
Bir pizza dağıtıcısı olan Brian Wells, mesai bitimine yakın garip bir vakayla karşı karşıya kaldı. Son teslimatını yapmak suretiyle karanlık bir yola giren Brian, ortalama bir saat sonrasında kendini bir bankanın önünde boynuna bağlanmış bir mekanizmayla buldu. Bankayı soymaya çalışırken polisler tarafınca yakalanan Brian’ın boynundakinin bir aksesuar olduğu anlaşıldı. Bomba imha ekipleri göğsünde ki kutuyu açtıklarında içinde bir takım görevlerin bulunmuş olduğu bir kartpostal buldu. 6. Yoksa ‘Testere’ filmi gerçek mi?

MEZARDAN GELEN ARAMA

Efsaneleşmiş
Sıradaki efsaneleşmiş kamp ateşi hikayelerine benzeyen hikayelerden biri. Fakat onun birazcık daha güncellenmiş hali. Efsaneleşmiş, yakın bir arkadaşından yada ailesinden sayısız davet alan fakat fazlaca sonrasında aslen arayanların daha ilkin öldüklerini öğrenen insanlarla ilgili.

Gerçek
12 Ekim 2008’de Kaliforniya’da bir tren raylardan çıktı ve 25 şahıs kazada öldü. Yaşamını kaybedenler içinde Charles Peck de vardı ve ailesi kaza esnasında onlarca davet aldı. Çağrılar kimden mi geliyordu? Doğal olarak ki trende ölen oğullarından…
Cep telefonunun sinyaliyle Charles’ın cesedini gören görevliler, telefonun trenin bükülme anında hasar gördüğünü ve bu sebeple 35 kez ailesine davet gönderdiğini tespit etti.

ÖLÜMCÜL ASANSÖR

Efsaneleşmiş
Asansöre bindiğiniz andan itibaren anormallik ortaya çıkar, metal kapı kendiliğinden kapanır ve asansör aşağı yukarı hareket etmeye adım atar. Evet birçok filmimizde bununla karşılaşırız hatta bir film tamamen bir asansörde geçmekteydi. Fakat bu şekilde bir olayın başımıza gelmesinin mümkün olmadığını düşünüyorsunuz değil mi?

Gerçek
Hekim Hitoshi Nikadioh, 2003 senesinde asansörde başına gelenlerden ufak bir telin görevli bulunduğunu tahmin edemezdi. Kapının ansızın kapanmasıyla şaşıran hekim, asansörün hızlıca yukarı çıkmasıyla beraber aşağı katta başının bir bölümünü bıraktı. Asansörün metal kapıları doktorun kafasını ortadan ikiye ayırmıştı. Başından geriye bir tek sol kulağı ve alt çenesi kalmıştı. Bu esnada vakaları gören başka bir kişinin asansörde bulunduğunu söylediğimizde tüm olanların bir film setinde yaşandığını düşünebilirsiniz. Olayın gerçekleştiği esnada içeride bulunan hemşire bir saat süresince ortasından ikiye ayrılmış bir baş ve kanlar içinde bekledi. Ölümcül asansör

ELEKTRİKLİ TESTEREYLE İNTİHAR

Efsaneleşmiş
Bir gencin elektrikli testereyle bir iddia yada kaza sonucu kafasını kesmesi efsaneler içinde yer almakta..

Gerçek
Apartmanını yıkılmaya terk etmeye gönlü elvermeyen David Phyall, öteki komşularının evi terk etmesiyle beraber korkulu bir plan yapmış oldu. Masanın bacağına motorlu testereyi bağlayan David motoru 15 dakika sonrasında emek harcaması için kurdu. Sert bir içki aldı ve boynunu testerenin altına koydu. Sonrasında görevlilerin karşılaşmış olduğu korkulu bir manzaraydı.

KÜÇÜLMÜŞ KAFALAR

Efsaneleşmiş
Küçülmüş kafalar çizgi filmlerde karşımıza çıkar çoğunlukla. Peki gerçek hayatta bu şekilde bir şeyin olabilmesi mümkün müdür?

Gerçek
Her ne kadar imgesel olarak görünse de, yırtıcı kabilelerde kafaların büzülmesi yada küçülmesi vakası gerçek. Bilhassa Amazon nehri çevresinde yaygın. Kısa bir araştırma sonunda bu tarifi bulabilirsiniz. 1940’ların sonlarına kadar kafa koleksiyoncularına satış devam etmekteydi. Küçülmüş kafalar

CESET TARLALARI

Efsaneleşmiş
Yüzlerce ceset tarlası efsanesi vardır. Bilhassa seri katilin maktullerini gömdüğü bir arazi olduğu devamlı anlatılıp durmuştur.

Gerçek
Ceset çiftlikleri tamamen gerçek ve yasal. Bilim adamlarının araştırmaları için ( vücut organlarının ne kadar sürede bozulduğunu saptamak amacıyla) ABD’de 3 ceset tarlası var. Ceset tarlaları

Daha önce de Türkiye İle Rusya Arasında Muhteşem Yüzyıl Turları Başladı konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

15 kez okundu.

Paylaşın:

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published