Doğum Sonrası Anne Nasıl Beslenmelidir

, , Leave a comment

Emziren anneler beslenmelerine oldukça dikkat etmelidirler. Hem bebeklerini emzirmeleri için lüzumlu olan sütün oluşması için hem de kendi sağlıkları için tükettikleri besinler fazlaca önemlidir. Anne ne yerse bebek de anneden emdiği sütle annenin yediği şeyi tüketmiş olur. Annenin tükettiği sıhhatli ve sağlıksız tüm besinler süt ile çocuğa geçer. Anne hem sıhhatli yiyecekler hem de sütünü arttıracak besinler yemeye dikkat etmelidir. Marul, yeşil mercimek, kırmızı mercimek benzer biçimde besinler anne sütünün artmasına destek sunar. Anne sütünü arttırmak için rezene çayı da tüketilebilir. Bunun haricinde kırmızı et, tavuk ve balık benzer biçimde gıdaları de tüketmeye dikkat etmelidir. Süt, yoğurt, peynir benzer biçimde kalsiyum içeren besinlerin alınmasına da dikkat edilmelidir.

Emziren anneler için tertipli beslenmenin önemi

Anneler tertipli olarak beslenmeye itina göstermelidir. Hem bebeklerini emzirdikleri için hem de onunla ilgilendikleri için enerjileri kalmayabilir. Bu yüzden öğünlerini aksatmadan onları tok tutacak besinler tüketmelidirler. Nohut, kuru fasulye benzer biçimde gazlı baklagiller tüketilmekten kaçınılmalıdır. Bu tür besinler tüketildiğinde süt ile bebeğe de geçeceği için bebeklerde gaz sıkıntısına niçin olabilir. Bebekte mevcud gaz sıkıntısını daha da arttırabilir. Meydana getirilen yemeklerin içine oldukca fazla baharat da atılmamalıdır. Gene baharatlarda bebek de sorunlara yol açabilir.

Kola, çay, kahve şeklinde kafein içeren besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu tür içecekler içindeki kafein anne sütü ile bebeğe geçer ve bebek de uykusuzluğa yol açabilir.

Sigara, alkol benzer biçimde zararı olan maddelerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Anne doğum sonrasında ne kadar sıhhatli beslenirse bu hem kendi için hem de bebek için o denli faydalıdır. Bebeğe verilen sütün kalitesi onun gelişimini pozitif etkisinde bırakır. Anne de sıhhatli beslenme ile hem sütünü arttırır hem de kendisini daha enerjik hisseder ve acele yorulmaz. Doğum sonrasında anne doğumda almış olduğu kiloları vermek için kesinlikle rejim yapmamalıdır. Rejim uygulaması annenin sütünün kesilmesine enden olabilir. Kiloları vermek için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan sıhhatli beslenmek azca ve sık sık beslenmektir. Düzensiz beslenmek kiloların artmasına niçin olur. Bundan dolayı anne öğünlerine dikkat etmelidir. Hazır yiyeceklerden uzak durmalıdır. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan ve tüketilmesi ihtiyaç duyulan en mühim gıdalardan birisi de sudur. Su anne sütünün artmasına destek verir. Günde iki litre kadar su içmeye itina gösterilmelidir.

Anneler beslenmenin yanında uykularına da dikkat etmelidir. Bebekleri uyudukları süre gündüzleri onlarla beraber uyuyarak dinlenebilirler. Bu sayede kendilerini daha dinç hissedebilirler. Anneler bebeklerinin gelişimi için kesinlikle kendilerine dikkat etmelidir. Kendilerine dikkat etmeninin ilk kuralı sıhhatli beslenmektir. Sıhhatli beslenmeye itina gösterilmelidir. Anneler tüm enerjilerini bebekler üstüne yoğunlaştırdıkları için kendilerine pek fazla zaman ayırmaz. Fakat bebeğin sıhhatli bir halde büyümesi için anneye ihtiyacı vardır. Annenin de bebeğin gereksinimlerini gidermesi için kendine dikkat etmesi gerekir.

Daha önce de HTC One X+ Özellikleri İncelemesi konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

15 kez okundu.

Paylaşın:

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published