Doğru Lastik Seçimi Nasıl Yapılır?

, , Leave a comment

1. LASTİK EBADINI ÖĞREN

Aracına doğru lastik türü ve ebadını seçebilmek için ilk yapman ihtiyaç duyulan aracının üstündeki lastiklerin markasını, tür ve boyut bilgilerini öğrenmek. aracına uygun lastikler listelendi.

2. YAŞADIĞIN İKLİME GÖRE LASTİĞİNİ SEÇ

Eğer asla karlı koşullarda vasıta kullanmıyorsan ya da nadiren kullanıyorsan hava sıcaklığı çoğu zaman +7 derecenin üstünde ise, standart iklim koşulları için tasarlanmış yaz lastikleri aracın için daha uygun olacaktır. Aracıma yaz lastiği uygun diyorsan lastik detaylarında Güneş sembolünü aramalısın yada ürün listeleme sayfasında sol tarafta bulunan seçenek filtresinde “Yaz lastiğini” seçmelisin.
Sadece, aracını kullandığın bölgede kış çetin geçiyorsa, ya da dağlara çıkıyorsan, uygun kaliteli bir kış lastiğiyle buz ve kara karşı hazırlıklı olman gerek. Kış lastikleri, karda ve çamurda kullanım için bilhassa kontrol edilmekte olup sıkıntılı kış sürüşlerinizde güvenli sürüş sağlar. Ek olarak yağmurlu havalarda kış lastikleri +7 derecenin altında iken yaz lastiklerinden daha iyi performans sağlar. Ş lastikleri incelerken “kar tanesi” sembolünü aramalısın yada ürün listeleme sayfasında sol tarafta bulunan seçenek filtresinde “Kış Lastiğini” seçmelisin.

3. KULLANIM ALANINA GÖRE LASTİK SEÇ

Eğer aracını bilhassa ağır yükler taşımak için kullanıyorsan, lastik seçerken bu durumu hesaba katman lüzumlu. Doğru yük sınıfına ilişik lastiği seçtiğinden güvenli olmak için şuanda kullandığın lastiğin “Yük” değerine dikkat etmelisin. Ek olarak aracının yapınak çıkışında üstünde takılı lastiğin hız indeksinin altında bir kıymet takmamaya dikkat etmelisin.

4. HER YÖNDEN İYİ OLAN BİR LASTİK ARAMALISIN

Doğru lastik seçimi, tek bir seferde aradığın her şeyi sağlayabilir: güvenlik, yakıt tasarrufu ve uzun yaşam.
İyi bir lastik her yönden: ıslak yollarda aracın daha kısa mesafede durmasını sağlar. Yaşam kurtaran mesafeler kimi zaman 1-2 metre olabilir, doğru lastik seçimi bundan dolayı oldukça önemlidir.
Lastiğini doğru seçerek daha uzun ömürlü kullanıma haiz olabilirsin ki bu da averaj fazladan bir senelik sürüş sağlayabilir. Ek olarak doğru lastik aracın daha azca yakıt tüketmesine destek sunar.
Tüm Oto Lastikleri, güvenlik, uzun yaşam ve yakıt tasarrufundan minimum birini sunar, fakat üç faktörün hepsini birden barındırıp yüksek performans sunan lastikler nadirdir.

5. HER ZAMAN UZUN VADEDE MALİYETİ DÜŞÜN

Fiyat olarak oldukça cazip görünen bir ürün satın almadan ilkin yukarıdaki maddeleri, kullanım koşullarını ve bütçeni yeniden gözden geçir. Uzun solukta güvenlik, lastik performansı, uzun yaşam ve yakıt tasarrufu benzer biçimde kriterler alacağın lastiğin gerçek maliyetini ortaya çıkacaktır. Kimi zaman alacağın indirimli yada kampanyalı oto lastik, kimi zaman de yüksek performanslı pahalı bir oto lastik sana uzun solukta kazandıracaktır.

Artık iyi bir lastik seçimi için ne yapman icap ettiğini biliyorsun…
İyi lastik seçimi yaşam kurtarmış olur.

Kaydet

Daha önce de Araç Klima Bakımı konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

18 kez okundu.

Paylaşın:
 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published