Çocuklarda Geniz Akıntısı Nasıl Geçer

, , Leave a comment

Geniz akıntısı çoğu zaman kış aylarında yaşanmış olan soğuk algınlığı sonucunda yaşanmış olan rahatsızlıktır. Burundan boğaza doğru inen salgının, burun içinden genişleyen boşluklarda ve sinüsün sebep olmasıyla gerçekleşir. Hava kirliliği, alerjiler, duman ya da salgın hastalıklar bu tür akıntıları tetiklemektedir. Sarı ya da yeşilimsi bir renge haiz olan bu sıvılar, burun eğriliklerine, oda sıcaklığına ve klimalara da bağlı olabilmektedir.

Bebeklerde görülen geniz akıntıları beslenme programına dikkat eden anne babalar tarafınca önlenebilir. Geniz akıntısı tedavisi esnasında vitamin ve mineral alınması önemlidir. Anne-baba el temizliği, sigara içenlerin bebeğin yanında içmemesi ve kış aylarında kapalı alanlar tehlikeyi artıran temel unsurlardır. Burun tıkanıklığında bebeği akşam saatlerinde dışarı çıkarmamanız, hava kirliliği sebebiyle tavsiye edilmemektedir. Bebeğin uyuduğu odanın rutubet derecesi önemlidir. Geniz akıntısı orta kulak iltihabına, ateş, iştahsızlık şeklinde durumlara sebep olabilir. Nefes alımı zorlaşması ile horlama ve boğazda batma durumları görülür.

bebe

Geniz akıntısının nedenini bulmak, problem çözmek için destek olacaktır. Geniz akıntısı kolay bir soğuk algınlığına benziyorsa, alerjik bir bünyesi var ise, soğuk ve sıcak havalardan fazlaca acele etkileniyorsa ve burnunda yapısal olarak bozukluk eğrilik vs. bir durum söz mevzusu ise akıntı renksiz ve temiz olabilir. Sadece bebeğin ağır bir enfeksiyon geçirmesi, yaşamış olduğu ortamın sıcaklığına bağlı olarak burunda üretilen mukozanın etkilenmesi, sinüslerin ziyan olmuş olması durumlarında akıntı koyu ve sarımsı renkte olabilir.

Farenjite Dikkat

Bebeğin geniz akıntısı daima kolay şekilde atlatılmayabilir. Farenjite yol açabilecek iltihaplar, boğaz ve ufak dil içinde kalan bölgenin iltihaplanması ile oluşur. En büyük sebebi oldukça kırılgan olan bebeklerde mikrop kapmalarıdır. Vücuda ağızdan girebilen bu mikroplar tabip kontrolünde antibiyotik tedavisi ile vücuttan atılabilir.

Bununla beraber düzgüsel şekilde devam eden grip, nezle ve alerjik durumlar yaşandığı taktirde bebeğin beslenme öğün ve gıdaları düzeltilmeli, bolca vitaminli öğünler koyulmalı, bulunmuş olduğu oda sıcaklığı ve rutubet açısından aşırı düzeyde kuru olmamasına dikkat edilmelidir. Kırılgan olan bebekler kolaylıkla alerjik hastalıklar kapabilirler. Bu sebeple alerjiye yol açan madde ya da besinler öğrenilerek ortadan kaldırılmalıdır. Tüylü ve yünlü battaniye yorgan seçimi eşyalar kullanılmamalı, kalabalık ortamlarda bulundurulmamalıdır. Bebeğin burun bakımı devamlı olarak yapılmalı, bu esnada nazik olunmalı, burnun tahriş olmamasına itina gösterilmelidir. Bu temizlemeye destek olması için tabip burun spreyi yada kremi önerebilir. Bu sayede duyarlı olan deri etkilenmeden kolayca temizlik sağlanabilir.

çocuk

Geniz akıntısı tedavisi, sebebi bulunarak yapılmalıdır. Enfeksiyon durumunda kesinlikle antibiyotik kullanmalı, alerjik bir durum söz mevzusu ise buna dikkat edilerek hareket edilmelidir. Burun tıkanmasına yönelik ilaçlar kullanılır, geniz akıntısının niçin olduğu bulunarak takip aşamalı sürdürülmelidir. Bebeğin ya da çocuğun peş peşe hapşırması, burnunun kaşınması ve tıkanması benzer biçimde alerjik durumlar uzmanlar tarafınca ele alınmalıdır.

Kaydet

Daha önce de Kaliteli Çalışmalarıyla Sektörde Fark Yaratan Özel BEKO Servis Merkezi konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilirsiniz.

17 kez okundu.

Paylaşın:

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published