Cilt Güneşin Zararlı Etkilerinden Nasıl Korunur

, , Leave a comment

Cilt bakımı yaz ya da kış ayları fark etmeksizin mühim bir mevzudur. Sadece yazları güneşe maruz kalan cilt ayrı bir bakıma gerekseme duyar. Güneşin zararı dokunan ışınları cilt üstünde pek oldukca tahribata niçin olmaktadır. Güneş lekeleri, cildin erken yaşlanması, ciltte kırışıklık oluşumu, çillenme şeklinde problemler güneşin yarattığı zararı olan etkilerden bazılarıdır. Bilhassa yaz döneminde deniz suyuna maruz kalan cilt peşinden güneşle temas edince ciltte ciddi bir kuruma ve rutubet ihtiyacı baş gösterir. Cilt için zararı olan olan bu durumlardan yapacağınız çeşitli bakımlar yardımıyla kurtulabilirsiniz.

Güneş Öncesi Bakım

Güneş sonrası yüz ve vücut bakımı mühim olmakla beraber güneşin zararı dokunan etkilerinin ciltte yaratacağı tahribatı azaltabilmek için güneşe çıkmadan ilkin de bakım yapılması önemlidir. Güneş öncesinde temizlenen cilt uygun tonik ve nemlendirici sürüldükten sonrasında güneşten koruyucu kremlerle takviye edilmelidir. Uygulanan bu ürünler hem yüze, hem de vücuda uygulanmalı ve cilt tipinize uyumlu ürünler seçilmelidir.

Güneş Sonrası Bakım

Güneşe çıkmadan ilkin uygulanan tüm işlemler güneşe çıkıldıktan sonrasında da uygulanmalıdır. Eğer güneşte uzun süre kalınacaksa, güneş koruyucu kremler 2 saatte bir tekrarlanmalıdır. Bunun yanı sıra havuza, denize yada duşa girilmesi halinde güneş koruyucu yeniden sürülmelidir. Cilt üstünde lekelenme oluşmaması için bu uygulamalar oldukça önemlidir. Güneş sonrasın ciltte bazı değişimler yaşanabilir. Cilt üstündeki gözenekler genişleyebilir ve bu gözeneklere kirli hava ve yağ dolabilir. Bu durumda ciltte sivilce ve akne benzer biçimde oluşumların meydana gelmesine sebep olabilir. Bu yüzden güneş sonrasında cildin yağ seviyesini dengeleyecek ürünlerin kullanılmasında yarar vardır. Güneş sonrasında cilde derin bir nemlendirme uygulaması yapılması ve peeling ve maske benzer biçimde ürünlerden yardım alınması da cildin yenilenebilmesi açısından önemlidir. Eğer hazır ürünler almak istemezseniz evde yapacağınız organik ürünlerle maskelerinizi hazırlayabilirsiniz.

Daha önce de Sivilce Nasıl Geçer 5 Yöntem konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

22 kez okundu.

Paylaşın:

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published