Bilmeniz Gereken Yaygın Otomobil Sorunları

, , Leave a comment

Buji Kablosu Kontrolü Iyi mi Yapılır 
Buji kablosu çıkarılır vasıta üstünde boya bulunmayan bir yere yada bujiye 1 santimetre yaklaştırılarak marş yapılır. Kıvılcım atıyorsa buji kablosu çalışıyor diyebiliriz.Buji kabloları tek tek çıkarılıp marş yapılarak kontrolleri gerçekleştirilebilir.Her buji kablosunun yeri ayrıdır o yüzden yerlerini karıştırmamak için buji kablolarını tek tek kontrol etmenizde yarar var.Testi yaparken buji kablosunun plastik kısmından tutunuz elektrik elinize sıçraya bilir.

LPG Gaz Anahtarı Kontrolü
Marşı açtığınız anda lpg anahtarı üstündeki ışıkların yanması gerekir.Eğer yanmıyorsa çoğu zaman motor içinde endüksiyon bobini yakınında bulunan lpg sigortası yanmış olabilir.Yada gaz kesici ve gaz beyni üstündeki kablo bağlantıları ıslanmış yada oksitlenmiş olabilir.Islanmışsa kurulanır oksitlenme var ise ince zımparayla temizlenir.Kurulama ve temizleme işlemini yaparken bağlantı yerlerini karıştırmamak için tek tek sökülüp takılmasında yarar var.Sigorta sağlam, bağlantılar sağlam ise problem lpg anahtarının bozulmuş olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Şanzumandan Gelen Ses
Debriyaja bastığınızda ses kesiliyor ise debriyaj bilyası ötüyor anlamına gelir.Debriyaj bilyasının değişmesi gerekir.bilya değişiklik yapma işlemi zahmetli ve belli bir maliyeti olduğundan ileri de baskı ve debriyaj balatası problemi yaşamamak için debriyaj sistemini ekip olarak ( baskı balata bilya ) değiştirmekte yarar var. Şanzuman yağının değişmesi icap ettiğini ve yağ kontrolünün yapılması icap ettiğini bilmekte yarar var.Yağ değişimi her araçta değişik kilometrelerde olabilir.

Yakıt Tüketimi Fazla
Bujilerin kirlenmiş olması,buji kablolarının eskimiş olması ateşleme gücünün düşmesine ve yakıtı tam olarak yanmamasına niçin olabilir.Hava filitresinin kirli ve tıkanmış olması motora azca hava girmesine, yakıt hava karışım dengesizliğine ve çekişin düşmesine niçin olabilir.Bununla birlikte yakıt tüketimini de yükseltir.Gaz pedalına yavaş yavaş basmanız yakıtın daha dengeli gitmesine yanmanın daha iyi gerçekleşmesini sağlar.Hava yakıt karışım ayarının bozuk olması yakıt tüketiminin yükselmesinin ana sebeplerindendir.

Hararet Yükseliyor
Radyatör içi kireçlenmiş yada radyatör dış kısmı hava geçiş kanalları tıkanmış olabilir.Termostad bozulmuş yada takılı kalmış olabilir.Bir öteki problem ise motorun ısısının oldukça geç yükselmesi bu duruma çoğu zaman termostadın devamlı açık kalması niçin olabilmektedir.Motorun geç ısınması yakıt tüketiminin yükselmesine sebep olur.
Radyatör üstündeki fan sistemin yada fan müşür’ünün arızalanmasıda hararetin yükselmesine niçin olabilir.Motorun hararetinin fazla yükselmesi motora büyük zararlar verebilir hatta motor yanabilir.Seyir halindeyken arada bir hararet göstergesine bakmakta yarar var.

 

Fren Problemi
Vasıta hareket halindeyken frene basınca direksiyonda titreme oluyorsa fren diskleri yamulmuş olabilir.Frene basınca ses geliyorsa ya fren balataları oldukca sertleşmiştir yada fren balatası bitmek üzeredir.

Ön Takım Problemi
Araçla seyir halindeyken direksiyonu özgür bırakınca direksiyon sağa yada sola çekiyorsa rot başları ve rotiller aşınmış olabilir yada rot ayarı bozulmuştur.Direksiyonu sağa yada sola çevirirken tık tık diye ses geliyorsa aks kafası bozulmuş olabilir.Seyir halindeyken direksiyonda titreme oluyorsa lastik denge ayarı istiyor diyebiliriz.

Motor Yağı 
Motor yağı ne kadar kaliteli ve temiz olursa aracın motor ömrü performansı ve yakıt tüketimini büyük seviyede pozitif yönde etkisinde bırakır.Motor yağını ve yağ filitresini tertipli ve mümkünse erken değişiklik yapmak motor için yapılacak en iyi bakımlardan birisidir.
Yağ Eksiltme Problemi
Motor yağının eksilmesinin başlıca sebepleri contalardan kaçırması,piston üstünde bulunan segmanların aşınması,subap lastiklerinin bozulma olmasından oluşur.
Öteki sebepler aracın yüksek devirlerde agresif kullanılması ve lpg ‘li sistem bulunan araçta lpg’nin yanma esnasındaki ortaya çıkan yüksek ısının motor yağını fazla inceltmesi diyebiliriz.

Kaydet

Daha önce de Oto Döşeme Tavsiyeleri konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

18 kez okundu.

Paylaşın:

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published