Araç Klima Bakımı

, , Leave a comment

Yazları daha sık kullanılan klima aracınızın en mühim parçalarından biridir bir çok süre bakım esnasında en arka sıralarda yerde almaktadır. Klima sistemleri sağlığımız açısından oldukça mühim bir kriterdir ve sonuçta fazlaca büyük bir konfordur.

Otomobilde klima sisteminin sıhhatli çalışabilmesi için yılda birkaç kez denetim ettirilmesi ve bakımlarının yapılması önerilir. Klima arızalarının en önemlisi klima radyatörüne taş ve çarpma şeklinde darbelerden etkilenip içindeki gazın boşalması olarak karşınıza çıkabilir. Uzun süre gazsız kalan ya da noksan gazla çalışan klima, görevini yeterince yapması imkansız. Klima bakımı önemsenmediğinde hasar daha fazlaca büyür ve onarım maliyeti yükselir.Klima gazınızı en azından senede bir değiştirmelisiniz şu sebeple klima komprosörü yağlaması ve yağ değişimi bir tek basılan gaz esnasında değişmiş olur ve yenilenir. Klimanız fazlaca iyi soğutuyor olabilir fakat şu an yapacağınız bir gaz değişimi hem komprösörünüzün ömrünü uzatır hem de daha sıhhatli bir soğutma sağlar. İkinci bir mesele ise, kış mevsiminde uzun süre çalıştırılmayan klimada gaz oturması ya da gaz sızması olarak kendini gösterir. Yaz kış çalışmayan klimalarda büyük seviyede elektrik arızasından kaynaklanırken, çalmış olduğu halde yeterince soğutamayan klimalarda bunun sebebi ise gazının tamamlanmamış olmasıdır bir öteki mevzu ise evapatörün altında bulunan tahliye hattının açık olup olmadığını denetim ettirmez ve tertipli olarak temizliğini gerçekleştirmezseniz, klimanızdan hem oldukça rahatsız edici bir koku ve sağlıksız bakteri yuvası bir hal alır ve bir çok süre kullanmamayı tercih edersiniz.

Ülkemizdeki yol koşullarının çoğu zaman tozlu olması klimalara oldukca fazla zarar vermektedir. Klimadaki polen filtresinin zamanında değiştirilmesi gerekir. Eğer yapılmazsa, klima sisteminin içindeki soğutmanın gerçekleştiği Soğuyan hava, biriken toz tıkadığı klima borularından rahat geçemediği için yeterince soğuma gerçekleşmez. Ek olarak soğutmanın oluştuğu bölge nemli olduğundan buraya toz zerreciklerinin sızması zaman içinde bakteri oluşumuna da niçin olur. Biriken bakteriler ise alerjisi olan kişileri rahatsız eder. Bu bakterileri yok etmek için antibakteriyel spreylerin kullanılması önerilmektedir. Klima dezenfektasyon spreyi; çimlenme, bakteri, mantar ve küfü önlediği benzer biçimde mikro organizmaların yol açabileceği sorunları da çözüyor.

Otomobilde hangi tip klima gazının kullanılacağı ise başka bir ehemmiyet mevzusu. Bu data, klima kompresörünün üstünde orada yoksa aracınızın kitapçığında orada da bulamazsanız güvenilir bir ustadan öğrenebileceğiniz bir bilgidir. Klima kompresöründe kullanılan yağın da klima gazının niteliğine uygun olması gerekmektedir. Zira yanlış yağ seçimi kompresörde arızalara niçin olabilir.

Netice olarak klimanızı uzun seneler sorunsuz kullanmak istiyorsanız aracınızın klimasına tertipli bir bakım yaptırmanız, bilhassa sıfır aldığınız otomobilinizi uzun süreler kullanmanızı elde edecektir. Bazı kullanıcılar, bilhassa vatanımızda eğer bir aygıt sorunsuz çalışıyorsa yaptıracağınız bakımın fazlaca gereksiz bulunduğunu söyleyebilir fakat iyi bir kullanıcı hem de kullanmış olduğu malzemelerin gereksinim ve gereksinimlerini fazlaca iyi bilir. Ihmal etmeyin kulaktan dolma ve sokak arası ustalarla klimanız siz de olmasa bile aracınızın bir sonraki sahibinin elinde kalabilir. Aracınızın tertipli klima bakımını yaptırmanız size ek bir maliyet benzer biçimde görünebilir sadece ilerleyen süreçte astım ve benzeri bir hastalığın sizin yada aile bireylerinizin başına gelmesini istemiyorsanız bu mevzunun ertelenmeden tertipli bir halde yapılması icap ettiğini anlayacaksınız.

Kaydet

Daha önce de Oto Yıkama Açmak ve İp Uçları konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

14 kez okundu.

Paylaşın:

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published