Arabada Direksiyon Sistemi Nasıl İşler Arızaları Nelerdir

, , Leave a comment

Bu aralar bilhassa 8-10 yaşını doldurmuş araçlarda hidrolik direksiyon arızaları oldukça arttı. Benim uzmanlık alanıma girmemesine karşın teknik olarak sebeplerini şu şekilde bir araştırayım dedim. Ulaştığım teknik verilere nazaran hidrolik direksiyon araçlarda motor tahdikli direk hidroliki çalışan ve gene motordan tahdik alarak elektriki çalışan değişik teknolojilerin kullanıldığı sistemlerin mevcut bulunduğunu gördüm.

Sistemdeki ana amaç belli fakat uygulamalarda farklılıklar mevcut. Hidrolik direksiyon sisteminin bu her iki sistemde de mevcut bir bakım aralığı yok. Bir tek yapılması ihtiyaç duyulan direksiyonda hissedilen bir sertleşme yada komut almama sorununda elektirkle kumanda edilen modelde elektirik motorunun  bakımının  yapılması yada değişiminin gerektiği direk olarak hidroliki çalışan seride ise hidrolik pompanın revüzyonu yada yenisiyle değişimi icap ettiğini anladım.

Bu iki seri içinde daha güvenli ve uzun vade kullanım sunan doğal olarak ki elektrik tahdikli olan sistem fakat bu teknolojide de daha düşük maliyetli olmak kaydıyla elektriki

direksiyon sistemi blogram.org

direksiyon sistemi blogram.org

çalışan ünütenin kömürlerinin değişimi yada bu ünütenin yenisiyle değişimi gerekmektedir. Hidrolikle tahdiklenen direksiyon da ise durum birazcık daha değişik. Bu sistemde komutu manuel olarak hidrolik motora ilettiğiniz için her hangi bir arıza söz mevzusu olduğunda maliyetler oldukça artıyor. Sanayide bir tek bu alan üstünde çalışan ustalar mevcut ve yaptıkları işçilikler neredeyse sıfırına kıyasla yarı fiyatına fakat hiçbir garantisi de yok. Benim kullanıcılara tavsiyem herhangi bir hidrolik direksiyon arızasında ilk olarak araçlarında mevcut sistemin ne işe yaradığını bilmeleri olacak. Bunu web üstünden yada hepimiz aracılığı ile öğrenmeniz mümkün.

Bu iki değişik kumanda şeklinden bana bakılırsa Mercedesinde tercih etmiş olduğu benzer biçimde elektrik motoruyla kumanda edilen sistemi daha mantıklı. Sebebi ise sistemin en can alıcı kumanda aşaması tamamen bir elektirik motoru aracılığı ile yapıldığından hem direksiyon daha yumuşak hem de bakım maliyetleri daha ucuz. Elektirkle kumanda edilen hidrolik direksiyon sisteminin hidrolik pompası bir tek çift yönlü tahdiklemeyi meydana getirecek şekilde merkezde hazır beklediğinden daha uzun süre emek harcama performansı suna biliyor ve kullanıcıya daha iyi bir sürüş konforu sağlıyor. Öteki bir pozitif yanları ise elektirk motoru arıza yaptığında hidroliki sisteme hiçbir tesiri bulunmadığından arıza ve maliyetler aynı oranda düşüyor. Elektirkle kumanda edilen sistemde arıza meydana vardığında direksiyon ara sıra normale dönüyor ve kumanda imkanı sunarak sizin servise gitmenize olanak sağlıyor.

MERAK EDİLEN BAZI SORULAR

Arkadaşların merak etmiş olduğu bu sistemin bakımı varmıdır ? : Hayır servis kayıtlarında sisteme hususi harici bir bakım yok. Hidrolik direksiyon pompasının revüzyonu mantıklımı ?: Bence mantıklı sıfırınında aynı arızayı yapma ihtimali mevcut. Elektrikle çalışan hidrolik direksiyon arızaları nedir ?: Genel anlamda direksiyon kumandası fasılalı şu demek oluyor ki belirli aralıklarla sertleşmektedir.  Hidrolik direksiyon yağı ne vakit değişmiş olur ? : Bu sistemde kullanılan yağın katoloklarda belirli bir değişiklik aralığı yok fakat tavsiye edilen 5-10 yıl içinde yağın topyekün değişimi sistem için oldukça yararlı. Hidrolik direksiyon pompa tutarları ne kadar ?: Pompa tutarları marka ve modele bakılırsa değişmekle beraber 1000 TL ile 3000 TL arası değişim göstermektedir. Revüzyonu 500 TL civarı çıkması ve revüzyon görmüşü ise 500-750 TL arası değişim göstermektedir.

Kaydet

Daha önce de Araba Fiyatları Ne Zaman Ucuzlar? konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

49 kez okundu.

Paylaşın:
 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published