Bebeğim Sürekli Ağlıyor Ne Yapmalıyım?

, , Leave a comment

Bebekler ağlamaya başladığında anneler çoğunlukla bebeklerinin gazı bulunduğunu ve karınlarının ağrıdığını düşünür. Bu yanlış bir fikir bundan dolayı bebekler yalnız gazı olduğundan ağlamaz. Canları ilgilenilmek kucağa alınmak istedikleri için de ağlayabilirler. Bir öteki yanlış fikir de ağlayan bebeklerin ağladıkça ciğerlerinin açılacağını düşünmektir. Oysa ağlayan bir bebek bir tek yorulur .

Bebekler yaygın düşüncenin aksine sessizliği de sevmezler. Aksine  gürültülü ortamı severler zira doğmadan ilkin rahimde devamlı kulağına gelen bir gürültüyle yaşamıştır ve sessiz bir ortama geçtiğinde kendini aniden yalnız hisseder ve ağlamaya adım atar. Bazı bebeklerin elektrikli süpürge ya da tv sesini sevmelerinin sebebi de budur.

Bebeklerinizi beş aylık olana kadar el ve ayakları iki yanında sabitlenmiş fakat gevşek sarılmış bir kundakla uyutun ve uyuturken hafifçe bir müzik ya da gürültü olmasına itina gösterin . Arada bir kulağına yüksek sesle konuşabilir ya da ninni de söyleyebilirsiniz. Bu ona anne karnındaki refah ve rahatlığını anımsatır. Uyuturken hafifçe hafifçe başını da sarsmadan sallarsanız kendini gene anne karnındaki a hareketli ortamda hissedip rahatlayabilir.Gene ağzına vereceğiniz bir emzik de sakinleşmesinde destek olacaktır.

Bu şekilde kendilerini güvende hisseden bebekler büyüdüklerinde daha kendine güvenen bireyler olur. Onlarla konuşurken azca kelime kullanmak ve oldukca sesimizi yükseltmemek de önemlidir.Ağladıklarında yüksek sesle bağırmak, hırpalamak iyi bir  çözüm yolu olmadığı şeklinde hırçınlıklarını artırmaktan başka bir işe yaramaz. Ağlayan bir evladı sakinleştirmenin en mühim yollarından birisi onu tertipli olarak emzirmektir. Anne sütü bebek için daima sakinleştirici bir tesir yapar. İlk üç ayında çocuk her ağladığında emzirilirse sakinleşir. Temiz hava da bebeğinize iyi gelecektir.

Yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz şeklinde çocuğun her ağlaması bir sıkıntısı olduğu anlamına gelmez. Asla ağlamayan bir çocuk da  başka bir şey anlatmaya çalışıyor olabilir. Bir hastalığın işareti olabilir. Mesela  bir yeni doğan sarılığı geçiren bir çocuk asla ağlamayabilir. Oysa bir ihtimal ağlamaya bile gücü yoktur. Devamlı sakin durduğu ya da uyuduğu için ailesi hastalığı anlamakta gecikebilir.

Kaydet

Daha önce de Antalya Çiçek Sepeti Gönderimi konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilirsiniz.

21 kez okundu.

Paylaşın:

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published