En İyi Wp Cache Eklentisi

, , Leave a comment

Meraba arkadaşlar, bu yazımda sizlere önemli bir tecrübemi anlatarak en iyi wp cache eklentisi seçimimi anlatacağım. Bir sitemin kullanıcı sayısı son zamanlarda yükselişe geçerek ortalama günlük 100bin tekil seviyesine ulaştı. Kullandığım sunucu oldukça güçlü fakat loadlar 120 seviyesine geldi. Sunucu değiştirerek daha güçlüsünü denedim yine çözüm olmadı. Sitem wordpress ve bu sitede wp fastest cache eklentisi kullanıyordum. Sunucudaki bu yükün sebebini anlamak bir kaç günümü alsa da sonunda çözdüm. Sitemin ziyaretçisinin yarısı mobilden gelmekteydi ve Wp Fastest Cache ücretsiz sürümünde mobil için önbellekleme yapmıyor. Bu da günlük 50 bin kişinin sayfa yüklemesi anlamına geliyor ki, online ziyaretçi sayımızın yüksek olduğu dakiklarda sunucu için büyük bir yük.

en iyi wp cache eklentisi

Bunu tespit edince derhal Wp Fastest Cache eklentisini kaldırıp Wp Super Cache eklentisini kurdum. Sonuçlar şarşırmaya değerdi. 120 seviyesindeki loadlar en yoğun dakikalarda bile yandaki resimdeki gibi oldu. Yani en yoğun anda sunucum 2 küsür load yaptı. Şimdiye kadar Türk yapımı olan Fastest Cache’i destekledik ve kullandık ama bir cache eklentisinin temel görevi olan önbellekleme işini ücretli yapması oldukça mantıksız.

Dünyada en popüler olan iki eklentiyi denedik biri Super Cache diğeri ise W3 Total Cache. Biz en iyi wp cache eklentisi olarak Super Cache’i seçtik çünkü w3 total cache, super cache kadar stabil çalışmadı. W3 total cache sayfa hızı olarak daha iyi sonuç verse de ara ara sunucuda kasılmaların önüne geçemedi.

Fakat sayfayı sıkıştırma ve hızlandırma konusunda en iyi wp cache eklentisi wp fastest cache oldu. Diğer iki eklentiye göre gtmetrix skoru daha yüksek. Fakat bu durum ücretsiz versiyonda masaüstü için geçerli, mobilde hız düşük yine.

Son olarak 100bin ziyaretçili siten var ücretli sürüm alsana dediğinizi duyar gibiyim fakat piyasada ücretsiz yazılım varken aynı iş için başka yazılıma para ödemek çok akıllıca bir iş gibi gelmiyor bana. Ekstra özellikler ücretli olabilir fakat en temel özellik ücretli olmamalı. Eklenti yapımcıları bu konuyu tekrar düşünmeli bence.

Güncelleme: 3 cache eklentisini de sırayla kurup test ettik ve sonuçlar aşağıdaki gibi.

  • 3 eklenti de sayfayı yaklaşık olarak aynı oranda küçülttü.
  • Wp fastest sorguları fazla azalatamadı
  • En hızlı yüklenme süresini wp super cache ile yakaladık.

cache eklentileri

Kaydet

Kaydet

Daha önce de En Çok Para Kazandıran Popup Reklam Siteleri konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published