Boya Koruma Ne İşe Yarar

, , 9 Comments

Araçlarımız için avuç avuç paralar dökerek yaptırdığımız boya koruma nedir ve ne işe yarar? Kimileri boya koruma uygulamasını para tuzağı olarak görmektedir, kimileri ise koruyucu özelliğini ballandıra ballandıra bitiremez. Ancak bize göre ikisi de doğru değildir. Yani ne abartıldığı kadar faydalı bir uygulamadır, ne de işe yaramaz bir uygulamadır. Boya koruma 6 ayı aşmayacak şekilde sürekli uygulanırsa aracın boyası oldukça temiz kalacaktır. Boya koruma araca sürülen bir sıvı yağ gibidir. Üzerine gelen tozların sıvıların kaportada tutunmasını engeller. Özellikle kuş pisliği gibi asidik kalıntılar boyaya hızlıca zarar verir, bunlara önlem olması bakımından boya koruma uygulaması yapılırsa zararı görecek olan katman boyanız değil üzerindeki koruma katmanı olacaktır.

Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu uygulamayı sürekli yenilemeniz gerekecektir. Ayrıca iyi bir yerde yapılmadığı sürece paranızı çöpe atmaktan başka birşey yapmış

boya koruma ne işe yarar

olmayacaksınız. Zira sürekli yenilenmedikçe araca su değidikçe özelliğini kaybedekcektir. Kaldı ki iyi firmalar yenilemeyi ücretsiz yapmaktadırlar.

Bu uygulama bana maliyetli oldu derseniz, fırsat buldukça aracınızı cilalamanız da az çok aynı işlevi görecektir. Bu sayede kaporta kolay kolay leke tutmayacak, sıvılar hızlıca akıp gidecektir.

Kimi satıcılar boya korumanın taş izlerinden de aracınızı koruduğunu söyler fakat bunlar ticari yalandan öte birşey değildir.

Daha önce de Gişeler Arası Geçiş Süreleri konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilirsiniz.

 

9 Responses

 1. ferhat

  10/06/2017, 10:11 am

  bugün seramik kaplama için araştırma yaptım en ucuz 650tl istiyor. bu nasıl bir kârdır anlamadım azıcık insaflı esanaflar olun.

  Cevapla
 2. sevgi

  10/04/2017, 06:55 am

  ben polo marka aracıma yaptırdım birkaç hafta içinde parlaklık kayboldu ama kazıklandım mı sizce 🙁

  Cevapla
  • admin

   10/04/2017, 06:57 am

   Hayır Sevgi hanım öyle düşünmeyin. Boya koruma aracınıza başta bir parlaklık kazandırsa da bu yaklaşık bir ay içinde yok olacaktır. Ancak araçtaki boya koruma özelliği daha uzun süre kalır.

   Cevapla
 3. özkan

  09/29/2017, 08:04 am

  Ben aracımı Allah ömür verirse çok uzun yıllar kullanmak istiyorum. Bu yüzden bir kez pasta cila yapıp sonra sürekli boya koruma attırmak istiyorum. Bir sakıncası olur mu acaba?

  Cevapla
 4. özge

  09/21/2017, 08:11 am

  benim otoparkım ağaçlık alanda olduğundan kuş pisliğinden bıkmıştım. kazımayın diyorlar sürekli yıkatmak silmek ayrı dert, boya koruma yaptırdım silmesen de bişey olmaz dediler. inşallah dedikleri gibi olur.

  Cevapla
 5. özkan

  09/20/2017, 07:21 am

  bence araca bir kez pasta cila yaptırdım onun üstüne sürekli boya koruma atıyorum harika oldu aracım, ne kir tutuyor ne de solma eskime var, kolay kolay çizilmiyor da herkese öneririm.

  Cevapla
 6. serdar

  09/19/2017, 02:35 pm

  bence faydalı bir uygulama, yılda bir kez kendim yapıyorum gayet de güzel oluyor. pasta cila için kendime güvenmesem de boya koruma çok basit bir işlem.

  Cevapla

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published